11 listopada to szczególny dzień w historii naszego kraju, nic więc dziwnego, że obchodzimy go w wyjątkowy sposób. Ponieważ w tym roku święto to przypadało w poniedziałek, my postanowiliśmy uczcić pamięć polskich bohaterów już w piątek (8 listopada). Z tej okazji, uczniowie nauczani indywidualnie, z grup rewalidacyjno-wychowawczych oraz absolwenci wzięli udział w przygotowanej uroczystości. Kilka słów o historii Polski, o symbolach narodowych, a wreszcie odśpiewanie naszego hymnu narodowego stanowiły główne punkty programu.
W piątek 08.11.2019r. w naszej szkole wielkie święto! Obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczniowie klasy przysposabiającej do pracy wraz z panią H. Czerwińską i panią M. Żywicką pięknie udekorowali aule szkolną. Biało-czerwone barwy, flagi narodowe, obrazki z historii Polski, portrety słynnych Polaków stworzyły wyjątkową atmosferę. Klasa pani M. Kaźmierskiej przygotowała namiastkę ogniska z drewienek i światełka, które wprowadziło nas w klimat pieśni patriotycznych. Pani M. Kaźmierska przygotowała historię poszczególnych pieśni patriotycznych i żołnierskich prowadząc nas przez losy polskiego narodu od „Bogurodzicy” do „Pierwszej Brygady”. Pani J. Pankau ułatwiała nam wspólne śpiewanie przygotowując teksty i muzykę na tablicy interaktywnej. Wśród śpiewanych pieśni była „Warszawianka”, „Przybyli ułani”, „Hej Wojenko”, „Szara piechota”, „Serce w plecaku”, „Żeby Polska była Polską”, „O mój rozmarynie”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Hej chłopcy bagnet na broń” itp. Uczniowie pani K. Wargin oraz uczeń K. Kozielecki przypomnieli nam piękną piosenkę „Co to jest niepodległość?”. O losach Polaków od zaborów do odzyskania niepodległości przypomniała nam pani H. Czerwińska opowiadając i pokazując „Animowaną historię Polski”. We wspólnym śpiewaniu uczestniczyli również rodzice, którym serdecznie dziękujemy.
Jesień, to czas zadumy, ale też czas wspaniałych kolorów i smaków. Pojawił się zatem pomysł na organizację cyklicznych spotkań wokół klimatu jesieni. I tak, uczniowie z grup rewalidacyjno-wychowawczych oraz nauczania indywidualnego z oddziału w Kamieniu Krajeńskim zostali zaproszeni do wspólnych zajęć. „Dzień pieczonego jabłka”, „Dzień spadającego liścia” były okazją do poznawania otaczającego świata przyrody wszystkimi zmysłami.
Zawody zostały przeprowadzone w czwartek 7 listopada 2019 roku tradycyjnie już w kręgielni OSiR w Tucholi. Celem tych mistrzostw było upowszechnianie gry w kręgle wśród dzieci i młodzieży szkół specjalnych oraz stwarzanie okazji do aktywnej rywalizacji między sobą. Wyłonienie reprezentacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego na Mistrzostwa Polski. Organizatorem zawodów był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tucholi natomiast honorowy patronat objęło Starostwo Powiatowe w Tucholi.Zawody rozegrano w czterech kategoriach wiekowych: dziewczęta młodsze, dziewczęta starsze , chłopcy młodsi, chłopcy starsi. Do zawodów zgłosiło się czterdzieści sześć zawodniczek i zawodników z siedmiu szkół naszego województwa: z Warlubia, Grudziądza, Koronowa, Karnowa, Chełmży, Tucholi i UKS „Herkules” z Sępólna Krajeńskiego.