509px-Herb Polski m

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM

AKTUALNOŚCI - Sępólno Krajeńskie

Realizacja projektu „MłodziCyfrowi.pl

Media społecznościowe mają ogromny wpływ na niemal każdy aspekt życia nastolatków. Nie wszystko jednak, co się z nimi wiążę, niesie za sobą ryzyko. Media społecznościowe używane właściwie i z refleksją mogą w bardzo pozytywny  sposób wpłynąć na życie młodych ludzi. Jednym z działań na rzecz bezpiecznego i odpowiedniego korzystania z zasobów dostępnych w sieci jest realizacja projektu „MłodziCyfrowi.pl Fundacji Dbam o swój zasięg.Jak już wcześniej informowaliśmy 14.06.2018  uczniowie szkoły rozpoczęli wypełnianie ankiet w ramach projektu. Przed wypełnianiem ankiet omówiono zasady bycia Offline, objawy utraty kontroli nad używaniem mediów cyfrowych, symptomy nałogowego korzystania ze smartfonu jak również pozytywne i negatywne konsekwencje używania mediów cyfrowych.  Rozdano domowy kodeks odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych.
Od września do grudnia 2018r. uczniowie szkoły kontynuowali wypełnianie ankiet. Przypomniano uczniom cel projektu. Omówiono problemowe używanie smartfonów oraz  sposoby codziennych rozwiązań. Odczytano zasady bezpieczeństwa, aby uniknąć zagrożeń w internecie. Ostatecznie  36 uczniów szkoły  uczestniczyło w badaniach. Badanie poświęcone zostało problemowi odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych i ma charakter ilościowy. Głównym celem realizowanych badań jest zanotowanie wzorów korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych oraz poruszenie ważnego problemu, jakim jest umiejętne korzystanie z portali społecznościowych.
Zadawane pytania dotyczą przede wszystkim kwestii związanych z codziennym użytkowaniem przez młodzież szkolną nowych technologii, częstotliwością korzystania z różnych funkcji i aplikacji. Część pytań zawartych w ankiecie odnosi się bezpośrednio do  kwestii związanych z samopoczuciem  oraz zadowoleniem z życia. Dziękuje za zaangażowanie uczniom i pomoc nauczycieli tj. klasa p. K. Dudek, kl. p. E. Kozłowskiej, kl. p. H. Czerwińskiej, kl. p. A. Kantak, kl. p. L. Florczak-Nita oraz kl. p. W. Śmielińskiej a także p. A. Pankau,  p. W. Przybyłka oraz p. J. Pietraszewskiej. Uczniowie  mieli możliwość wypełniania ankiet w Gminnym Centrum Informacji w Sępólnie,  w szkolnej pracowni komputerowej w Sępólnie oraz w Więcborku a także w Bibliotece Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie jak również w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamieniu. Po otrzymaniu wygenerowanych wyników badań w postaci raportu tabelarycznego, opisaniu wyników, przekaże ostateczne wyniki wypełnionych ankiet. Dowiemy się więcej o skali problemów wynikających z nieodpowiedniego korzystania z mediów cyfrowych. Szczegółowy raport z badań już wkrótce -M. Tafelska