509px-Herb Polski m

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM

AKTUALNOŚCI - Więcbork

Kynoterapia, spotkanie edukacyjno-terapeutyczne

 

Spotkanie rodziców i uczniów z zespołu rewalidacyjno-wychowawczego i z zespołu edukacyjno-terapeutycznego z kynoterapeutką panią Justyną Bona-Szweda odbyło się 5 lutego. Spotkanie obejmowało pedagogizację rodziców z  ZRW pani Danki Gruszczyńskiej i ZET pani Ani Bonk na temat kynoterapii. Pani Justyna wyjaśniła rodzicom co to jest kynoterapia,  przedstawiła jej formy i efekty. Omówiła zajęcia, które prowadzi z uczniami i psem Miki, co na nich robi, nad czym pracuje podczas zajęć i jakie sfery rozwija u uczniów. Przedstawiła zasady jakie muszą znać uczniowie aby uczestniczyć na zajęciach z psem. Podała też informacje na temat kształcenia trenera i psa oraz warunki jakie musi  spełniać pies terapeutyczny aby uczestniczyć na zajęciach z dziećmi. 


 Podczas spotkania pies Miki zaprezentował przed gośćmi swoje umiejętności wykonując komendy pod kierunkiem swojego terapeuty. Następnie rodzice i uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia, które przedstawiały w trakcie radosnej i spontanicznej zabawy aktywność uczniów w kontakcie z psem Miki podczas różnych zajęć terapeutycznych.
 Rodzice dowiedzieli się, że kynoterapia jest to metoda wzmacniająca efektywność rozwoju osobowości, edukacji i rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzona przez wykwalifikowanego kynoterapeutę.
Poznali również efekty kynoterapii która :
- zwiększa poczucie bezpieczeństwa,
- wyzwala potrzebę spontanicznej komunikacji,
- zmniejsza nadwrażliwość na bodźce dotykowe,
- wydłuża czas koncentracji uwagi,
- ułatwia nawiązanie kontaktu z obcą osobą,
- rozwija funkcje opiekuńcze i poznawcze
- uczy samodzielności poprze stwarzanie dziecku samodzielnego zajmowania się psem np. karmienie, prowadzenie na smyczy,
- rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe,
- działa na receptory wzrok, słuch, dotyk,
- daje dziecku poczucie własnej wartości przez opanowanie prostych elementów tresury,
- rozwija spostrzegawczość i panowanie nad emocjami,
- kształci nawyki higieniczne związane z kontaktem z psa np. mycie rąk  po zakończeniu zajęć. Organizator spotkania: p. Danuta Gruszczyńska.